Info - Často kladené otázky

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

DERATIZÁCIA

Na povale rodinného domu mám myši alebo potkany. Čo mám robiť?

V prípade zateplenej budovy sa v mieste začiatku zateplenia (zakladacia alebo štartovacia lišta) nachádzajú škáry. Cez tieto sa hlodavce dostávajú pod izoláciu a môžu si vytvárať aj hniezda. Je potrebné škáry utesniť. Ideálne PUR pena plus lepidlo/omietka. A až potom je vhodné pristúpiť k likvidácii hlodavcov.

Mám premnožené myši/potkany pri stajni/humne/dielni.

Je potrebné dbať na čistotu v okolí budov. Hlodavce radi vyhľadávajú úkryty ako kopa veľkých skál, naukladané/nahádzané drevo/haluze. Tiež treba očakávať zvýšený výskyt v prípade, že v blízkom okolí rastú husté vrbiny/kry. 

Aký je rozdiel medzi nástrahou na hlodavce predávanou v obchodoch/domácich potrebách a nástrahou od profesionálov?

Potkany sú veľmi inteligentné zvieratá. Dokážu zistiť, ktorá zložka potravy im škodí a samice takto vedia naučiť aj mláďatá, čomu sa majú vyhýbať. Po určitom čase jednoducho nástrahu nebudú požierať. Sortiment nástrah, ktoré sú bežne dostupné, je veľmi obmedzený, po čase sa naň hlodavce naučia a dávajú si pozor. V prípade profesionálnych prípravkov sa dbá na to aby nástraha bola odolná vplyvom prostredia a tiež sa nástrahy formulujú tak, aby bol zabezpečený veľmi dobrý požer hlodavcami.

Je možné uložiť toxické nástrahy na hlodavce tak, aby sa k nim nedostali deti alebo iné zvieratá?

Áno, samozrejme.

DEZINSEKCIA

Mravce v záhonoch, trávnikoch, záhradách

 Na mravce používame vysoko účinný gél, nie je bežne dostupný a je špeciálne vyvinutý pre mravce (preto vyššia cena). Gél mravcom veľmi chutí a odnášajú drobné kvapky do mraveniska a celá kolónia veľmi rýchlo hynie. Gél aplikujeme tak, že sa nedostane do pôdy, na rastliny a nedostanú sa k nemu ani domáce zvieratá a ani deti. Bežne v drogériách, domácich potrebách, chovateľských potrebách dostupné prášky a granuly nie sú dostatočne silné a používanie týchto prípravkov je strata času a peňazí.

Ploštice

Cez deň zalezené v škárach postelí, pod matracmi, v zásuvkách, pod obrazmi a pod. Aktívne sa stávajú v noci a typické je pre nich, že na jednom mieste sa nachádza viac štípancov, niekedy v rade za sebou. Nikdy nelikvidujte ploštice svojpomocne. Je to veľmi odolný hmyz a komerčne predávané prostriedky/spreje im neublížia.

Je možné ochrániť budovu pred vniknutím hmyzu?

Áno. Mechanicky - sieťky na oknách plus čistota v okolí budovy. Tiež je možné urobiť tzv. bariérový postrek - napr. chodník okolo budovy a pás vysoký ca. 1m na fasáde. Tento postrek má dlhodobú účinnosť - až niekoľko týždňov.

Ako mám pripraviť interiér v prípade dezinsekcie?

Všetky domáce zvieratá musia byť umiestnené mimo priestorov, v ktorých prebehne zásah. Obzvlášť citlivé sú ryby/akváriá.

Po akej dobe od zásahu je objekt obývateľný?

Všetky prípravky, ktoré používame na dezinsekciu musia byť schválené a registrované. Ich toxicita pre pre človeka je nízka. Po zásahu je potrebné počkať na vyschnutie aplikovaného prípravku. Po vyschnutí je potrebné priestor poriadne prevetrať a následne je priestor plne obývateľný. Pozor, po zásahu je potrebné opláchnuť/umyť stoly a všetko čo prichádza do priameho kontaktu s potravinami teplým roztokom saponátu/čistiaceho prostriedku.

Prípravok uschne, vyvetrá sa a už nepôsobí?

Prípravok ustáva na ošetrených plochách a pôsobí niekoľko dní/týždňov podľa typu prípravku a druhu ošetrenej plochy.

Je jeden zásah postačujúci?

Nie, jeden zásah nestačí. Potrebné sú obyčajne 2-4 zásahy v 12-20 dňových intervaloch podľa konkrétneho druhu škodcu. Je to preto, lebo používané prípravky neničia už nakladené vajíčka hmyzu, z ktorých sa následne vyliahne ďalšia generáciu, ktorú je potrebné eliminovať.

Člen domácnosti trpí astmou.

Prostriedky, ktoré používame nie sú parfumované. narozdiel od komerčne predávaných sprejov. Ich dráždivosť po vyvetraní je nízka.

V prípade akýchkoľvek ootázok ma prosím kontaktujte. Teším sa na spoluprácu s Vami.

MVDr. Štefan Kulina

INFOLINKA: 0903 513 531, info@dddorava.sk